Federatie content over ambitie plannen Woontop, gebrek aan budget en uitvoering is een probleem
Op 11 december vond de Woontop plaats. Overheden, corporaties en marktpartijen maakten daar twintig afspraken om de woningbouw te versnellen. Voor het Platform Corporaties Metropoolregio Amsterdam (PCMRA) is de belangrijkste: ‘We werken samen aan het opschalen van de realisatie van nieuwe woningen naar 100.000 per jaar om aan de vraag te kunnen voldoen’. In de Metropoolregio Amsterdam (MRA) is ook een aantal plannen aangewezen waar versnelling op moet komen: Lisserbroek en Nieuw Vennep West, waar ten minste 6.500 woningen zullen verschijnen.
Het Platform Corporaties MRA is enthousiast over de meeste plannen van de Woontop, maar vraagt zich wel af hoe deze gerealiseerd kunnen worden. Er zijn geen afspraken gemaakt over extra financiële steun voor alle extra plannen en het ‘hoe’ van veel afspraken is nog niet uitgewerkt. Ook is de winstbelasting nog niet van tafel.
De extra te realiseren woningen betreffen zowel koop als huur en zowel nieuwbouw als bestaande bouw. Twee derde van de te realiseren woningen is betaalbaar voor huishoudens met een laag- of middeninkomen en bestaat uit sociale huur, middenhuur en betaalbare koop. Goed nieuws, want de vraag naar betaalbare woningen in de MRA is groot.
Ten minste 30% van de te realiseren woningen in een Woondealregio is sociale huur. Dat betekent dat gemeenten die ruim boven dit percentage zitten, compenseren voor gemeenten die eronder zitten en (al jaren) niet bouwen. In 2023 werd in slechts 11 van de 30 gemeenten in de MRA sociale huur opgeleverd, blijkt uit
Verder is het feit dat de huurverhoging volgend jaar maximaal 4,5% bedraagt in plaats van de verwachte 6,1% een meevaller voor de huurders. Voor de corporaties betekent dit dat de financiële mogelijkheden verder beperkt worden, terwijl de opgave onverminderd hoog is. Voor woningen met een A+ energielabel of hoger, mag € 25,- extra huurverhoging worden gevraagd.
Het Platform Corporaties MRA is tevreden over een aantal andere afspraken, zoals de versoepeling van regels en procedures. Zo zijn aanvullende lokale regels bovenop het Besluit Bouwwerken Leefomgeving niet meer toegestaan. En wordt gekeken hoe woningzoekenden beter een stem kunnen krijgen wanneer juridische procedures worden aangespannen tegen een woningbouwproject. De woningzoekende komt centraal te staan, zo luidt een andere afspraak. Het uitgangspunt ‘meer woningen, een betere doorstroming en focus op betaalbaarheid’ is natuurlijk positief maar ook daarvan vraagt het PCMRA zich af hoe dat zonder extra budget lukt.