Goed voorbereid het stookseizoen in: de Amsterdamse corporaties helpen hun bewoners.

Leestijd: 3 minuten

Om onze bewoners te helpen hun energierekening omlaag te brengen, zetten de Amsterdamse corporaties speciaal opgeleide energiecoaches in. Ook zetten de corporaties zich volop in op het verduurzamen van hun woningen. Daarnaast is er een vangnet voor bewoners die door een hoge energierekening in de problemen dreigen te komen. Zij worden op tijd geholpen bij betalingsachterstanden. Eind dit jaar loopt het prijsplafond af. Daarom zetten corporaties de komende winter energiecoaches in en is er met de aanpak vroegsignalering extra aandacht voor mensen met betalingsproblemen. Daarnaast verduurzamen de corporaties komend jaar zo’n 8 tot 8,5 duizend woningen.

Energiecoaches

Om op korte termijn te zorgen dat het energieverbruik beperkt blijft, hebben corporaties het afgelopen jaar energiecoaches opgeleid. Zij gaan de wijk in om bewoners advies te geven wat ze zelf kunnen doen om energie te besparen. Denk aan het aanbrengen van tochtstrips of radiatorfolie. Eenvoudige en niet al te kostbare ingrepen waarmee energie wordt bespaard. Bij de meeste woningcorporaties kunnen huurders zelf een afspraak maken met een energiecoach. Het voorkomt niet dat de energierekening omhoog gaat, maar het kan wel helpen de stijging en het energieverbruik te beperken.

Verduurzamen woningen

Een duurzame woning helpt om de energierekening omlaag te brengen. We zetten daarom volop in op het verduurzamen van onze woningen. We plaatsen zonnepanelen en halen woningen van het gas. Bij onderhoud en renovatie van woningen plaatsen we isolerend (Hr++) glas en isoleren we muren, vloeren en daken. Zo verminderen wij het energieverbruik van de woningen. Binnen vier jaar willen we vier buurten zoveel mogelijk aardgasvrij hebben. Dat zijn bijna 4000 woningen. Daarnaast pakken we met voorrang de 34.000 slechter geïsoleerde EFG label-woningen aan[1] . Zo versnellen we het energiezuiniger maken van woningen, zodat energiekosten niet onnodig oplopen. In 2028 moeten uiteindelijk alle huurwoningen van de Amsterdamse woningcorporaties minimaal label D zijn. De opgave is fors en de kosten zijn hoog. Helaas hebben we bij het verduurzamen van woningen ook te maken met uitdagingen die het proces vertragen. Denk bijvoorbeeld aan de personeelstekorten in de bouw, schaarse grondstoffen en stijgende prijzen. Sinds1 januari 2023 vragen corporaties echter geen huurverhoging als zij woningen verduurzamen.

Vangnet

Naast het betaalbaar houden van de huren, bieden we een vangnet aan bewoners die in de problemen dreigen te komen door een hoge energierekening. Samen met de bewoner kijken we wat er nodig is. Met de aanpak vroegsignalering lukt het om betaalachterstanden te voorkomen en op tijd aan te pakken. Daardoor zijn er in Amsterdam het afgelopen jaar bijna geen huisuitzettingen meer en lopen betaalachterstanden niet onnodig op.

Tot slot

Kortom, we bieden een vangnet voor bewoners die met het wegvallen van het prijsplafond in de problemen dreigen te komen. Daarnaast werken we samen met !Woon om zoveel mogelijk energiecoaches in te zetten. En werken we samen met de gemeente met de energiebespaarservice. Die gaat ook dit jaar bij tienduizenden woningen langs om huishoudens te helpen met het verlagen van hun energiekosten. Met al deze maatregelen willen we onze bewoners zo goed mogelijk helpen om fijn en betaalbaar te kunnen wonen.

 


[1] Dit aantal is gebaseerd op de laatste meting in februari 2023.