Sociaal huren blijft betaalbaar

Leestijd: 2 min

De prijs van een sociale huurwoning in Amsterdam stijgt per 1 juli 2024 met gemiddeld 5,3 procent. Toch gaan huurders er door diverse maatregelen gemiddeld genomen op vooruit.

Alle Amsterdammers moeten goed en betaalbaar kunnen wonen. Daar zetten de Amsterdamse corporaties zich voor in door nieuwe woningen te bouwen en bestaande woningen en wijken te verbeteren en te verduurzamen. Dit kost veel geld. Na twee jaar van beperkte huurstijging, passen de corporaties de huren aan met gemiddeld 5,3 procent om dit te kunnen bekostigen. 

Verantwoorde aanpassing  

Voor huurders die het financieel krap hebben zal de aanpassing geen prettig nieuws zijn. Toch gaan huurders er ondanks de verhoging gemiddeld op vóóruit. Het inkomen van huurders stijgt gemiddeld harder dan de huurprijs. Sinds afgelopen jaar volgt de huurverhoging voor sociale huurwoningen niet langer de inflatie, maar de CAO-loonontwikkeling minus 0,5%. Ook krijgen veel huurders dit jaar meer huurtoeslag. De afgelopen jaren ging voor huurders met een laag inkomen de huur niet omhoog maar omlaag. Dat is afgesproken in de Nationale Prestatieafspraken tussen de corporaties, de Woonbond namens de huurders en het Rijk. Voor huurders in de knel blijft maatwerk mogelijk.    

Opbrengst voor bewoners  

In de Nationale Prestatieafspraken is ook vastgelegd dat corporaties fors investeren in nieuwbouw, de kwaliteit van de bestaande woningen en in de leefbaarheid van buurten. Deze opgave is in Amsterdam extra groot. Vanwege de gestegen bouwkosten en de gestegen rente, is het voor corporaties lastiger de afgesproken doelen te behalen. De huuraanpassing is noodzakelijk om voldoende te kunnen blijven investeren in de wijk, in de huidige huurders én in bewoners van de toekomst.